Aktualności

Już kilkanaście laboratoriów rozwiązań JAŚMINa

W bieżącym roku zostały utworzone kolejne dwa laboratoria szkolno-treningowe, tym razem Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS C3IS JAŚMIN, który jest na szeroką skalę eksploatowany w Wojsku Polskim. To ważne wydarzenie miało miejsce w Centrum Doskonalenia Kursowego Oficerów Akademii Sztuki Wojennej, gdzie odbywają się kursy, szkolenia i ćwiczenia realizowane w ramach systemu doskonalenia żołnierzy SZ RP oraz kadry resortu Obrony Narodowej.

Wymienione unikalne (zwłaszcza w skali kraju) rozwiązanie jest zasadniczym systemem / komponentem SWD C3IS JAŚMIN - także innowacyjnego Zautomatyzowanego Systemu Systemów Zarządzania Walką na wszystkich poziomach dowodzenia i działania wojsk, do żołnierza włącznie. Ten kompleksowy wyrób techniki wojskowej już od 2011 r. jest wykorzystywany w Laboratorium Zautomatyzowanych Systemów Dowodzenia im. Gen. broni Tadeusza Buka Wydziału Wojskowego ww. uczelni wojskowej, na którego bazie m.in.: przeszkolono dotychczas około kilkunastu tysięcy żołnierzy SZ RP oraz zebrano bezcenne doświadczenia i wnioski, które wykorzystano/nadal wykorzystuje się do rozwoju tego rozwiązania.

Aktualnie w Polsce funkcjonuje już 11 laboratoriów JAŚMINa w ramach 5 ośrodków naukowo-badawczych i szkoleniowych: Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia DG RSZ, Akademii Sztuki Wojennej (wcześniejszej AON), Wojskowej Akademii Technicznej, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, gdzie wykorzystywany jest głownie System Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN.