Aktualności

Kolejna wysoka ocena międzynarodowa dla C3IS JAŚMIN

Uzyskał ją Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego HMS C3IS JAŚMIN, od kilku lat szeroko wykorzystywany w SZ RP, który został uznany przez Sojusznicze Dowództwo NATO ds. Transformacji  ACT (Allied Command Transformation) za tak zaawansowane SpW w tej dziedzinie, że można go traktować jako referencyjne rozwiązanie, będące odniesieniem dla innych tego typu wyrobów funkcjonujących na rynku. Miało to miejsce podczas warsztatów „TIDE Sprint”, zrealizowanych przez ww. dowództwo w kwietniu br., do których z grona licznie zgłoszonych tej klasy produktów z całego świata wybrano tylko trzy, w tym jedyny wspomniany polski.

W kontekście powyższego godnym podkreślenia jest też fakt, że HMS C3IS JAŚMIN, także jako jedyny tego typu narodowy system, odniósł już wcześniej wyjątkowo dużo sukcesów w kraju i zagranicą. Są nimi głównie owocna eksploatacja  tego SpW w Siłach Zbrojnych RP oraz:

  • wielokrotne potwierdzenie przez to rozwiązanie posiadania najwyższych zdolności interoperacyjnych (zapewniających skuteczne i sprawne współdziałanie z sojusznikami), co dowiedziono:
    • licznymi certyfikatami NATO oraz umieszczeniem niniejszego systemu na sojuszniczej liście zaufanych produktów AFPL (Approved Field Product List) i tym samym udokumentowanie, iż rozwiązanie to zapewnia też wymagany poziom bezpieczeństwa;
    • w trakcie wielu ważnych i największych w swoim rodzaju międzynarodowych przedsięwzięć wojskowych (liczne z nich odbywały się na terenie wielu państw z wykorzystaniem dużej ilości wojsk i sprzętu bojowego, w tym najnowszej generacji), np.: sojuszniczego programu MIP (Multilateral Interoperability Programme) oraz ćwiczeń ANAKONDA, DRAGON, BOLD QUEST, NATO CWIX / CWID, COMBINED ENDEAVOR, ALLIED SPIRIT, COMBINED RESOLVE i SABER STRIKE;
  • liczne referencje eksploatacyjne wydane dla ww. systemu, także unikalne otrzymane od AON/ASzWoj;
  • kilkanaście liczących się nagród/wyróżnień, m.in. otrzymanych od: Prezydenta RP, MON, Ministra NiSW oraz Rady Programowej MSPO.