Aktualności

Otwarcie 14. laboratorium JAŚMINA

Odbyło to się uroczyście w dniu 21.03.2023 r. w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, w której Wielonarodowym Centrum Szkolenia Integracji Powietrzno-Lądowej (MAGIS) uruchomiono "Laboratorium SWD C3IS JAŚMIN" - Wielodomenowego Zautomatyzowanego Systemu Systemów Zarządzania Walką, który jest od wielu lat w szerokim zakresie eksploatowany w Wojsku Polskim, zwłaszcza w postaci HMS C3IS JAŚMIN. Wyposażenie tego obiektu w produkty TELDATu jest następstwem podpisanej w 2022 r. umowy o współpracy między LAW a naszą firmą.

Wspomniana współpraca obejmuje m.in. wspólne inicjatywy naukowe, prace badawczo-rozwojowe, badania oraz rozwój zautomatyzowanych systemów zarządzania walką, w tym wymiany danych pomiędzy podmiotami biorącymi udział w połączonym wsparciu ogniowym, także załogami statków powietrznych i Taktycznymi Zespołami Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP).

Niniejsze laboratorium JAŚMINa składa się głównie z:

  • HMS C3IS JAŚMIN - oprogramowania / Wielodomenowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/Taktycznego;
  • JFSS C3IS JAŚMIN - oprogramowania / Zautomatyzowanego Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego, w tym TZKOP;
  • Zestawów komputerowych stanowisk pracy oraz Komputerowych terminali taktycznych, które także od lat są produkowane i rozwijane przez TELDAT oraz dostarczane do wielu rodzajów sprzętu wojskowego.

Nowo otwarte laboratorium jest jednym z wielu tego typu miejsc dydaktyczno-szkoleniowych i ćwiczebnych, gdzie wykorzystuje się ww. szeroko i wiarygodnie sprawdzone specjalistyczne oprogramowanie oraz urządzenia. Także ono istotnie podniesie skuteczność procesu kształcenia i doskonalenia aktualnych oraz przyszłych kadr wojskowych (co wydatnie potwierdziło się w innych tego typu obiektach), a wysoce wyspecjalizowane wyposażenie efektywnie i nowocześnie będzie wspierać zarządzanie walką oraz działania wojsk, bez czego aktualnie nie może funkcjonować żadna licząca się armia.