Aktualności

Nasz owocny i profesjonalnie bardzo przydatny udział w kolejnej edycji ćwiczenia BOLD QUEST w USA

W dniach 14.09 - 8.10.2015 r. ponownie jako jedyna polska firma podjęliśmy duży wysiłek i wzięliśmy aktywny udział w tegorocznej edycji międzynarodowego ćwiczenia BOLD QUEST, które jest dużym i ważnym przedsięwzięciem wojskowym, rozgrywanym każdego roku na terenie USA z udziałem kilkunastu tysięcy żołnierzy i inżynierów oraz dużej ilości sprzętu wszystkich rodzajów wojsk, w tym najnowszych samolotów bojowych. Celem tego ćwiczenia jest zwłaszcza zwiększenie interoperacyjności sojuszniczej, m.in. poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich był nasz Serwer Identyfikacji Bojowej CID JAŚMIN (składający się z modułu programowego - CID JAŚMIN, zbudowanego z zestawu usług SWD C3IS JAŚMIN oraz sprzętowego - Server Box), który ponownie również jako jedyny polski produkt był intensywnie i z dużym powodzeniem wykorzystywany, w tym testowany, podczas tego ćwiczenia. Odbywało to się w jeszcze szerszym niż dotychczas zakresie, m.in. w ramach: rozbudowanej możliwości przesyłania automatycznie generowanych komunikatów do pilotów samolotów i śmigłowców bojowych oraz zgodności z najnowszą wersją standardu ADatP-37, opublikowanego przez NATO.

Bold Quest

W trakcie omawianego ważnego przedsięwzięcia wojskowego:

 1. CID JAŚMIN:
 • ponownie uzyskał akredytację podłączenia do sieci niejawnej tego ćwiczenia;
 • z sukcesem zakończył testy, podczas których współpracował z systemami NATO i państw sojuszniczych, m.in. Agencji NCI oraz USA:
  • FTAMS - Force Tracking Advanced Management System,
  • MTDS/JRE - Multi-Link Translator Display System,
  • BOSS - Battlefield Operational Support System,
  • NIRIS - Networked Interoperable Real-time Information Service;
 • pośredniczył w wymianie danych np. z samolotami, helikopterami i/lub ich symulatorami, głównie: A10, B-1, Rafale, F/A-18, F15, Tornado, Apache, m.innymi w zakresie: pozyskiwania rzeczywistych danych o położeniu jednostek, optymalizacji ilości wymienianych informacji, wizualizacji bieżącej sytuacji i gotowości operacyjnej serwera CID JAŚMIN oraz śledzenia pozycji wymienionych samolotów;
 • przeszedł również pozytywnie bogaty i bardziej rozbudowany w odniesieniu do ubiegłego roku zestaw testów, dedykowany dla tego typu klasy rozwiązań, np. z wykorzystaniem standardów: NFFI, VMF i Link 16.
 1. Nasi inżynierowie kolejny raz doskonalili swoje specjalistyczne umiejętności i zdobywali unikalne doświadczenia, niezmiernie przydatne zwłaszcza w tworzeniu i rozwijaniu niezawodnych wojskowych rozwiązań IT.

W rezultacie kolejnego efektywnego wykorzystania i pozytywnych testów CID JAŚMIN w niniejszym ćwiczeniu, m.in. potwierdzono zgodność i poprawność implementacji najnowszych standardów (STANAG 5528) w naszym rozwiązaniu, co znacząco wpłynęło zwłaszcza na zwiększenie jego zdolności interoperacyjnych we współpracy z Siłami Powietrznymi i Wojskami Lądowymi państw sojuszniczych.