Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

aktualności

tu jesteś: strona główna > aktualności 2010 > 2010.09.03 - 16

Aktualności 2010

 

2010.09.03 -16

 

W dniach 3–16.09.2010 r. podczas kolejnej tegorocznej edycji międzynarodowych warsztatów interoperacyjności pk.: Combined Endeavor, po raz szósty nasze rozwiązania, m.in. System Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN, były z ogromnym powodzeniem oraz uznaniem eksploatowane oraz testowane i – na wniosek międzynarodowego sztabu technicznego CE – udostępniały dla wszystkich krajów uczestniczących w wymienionym ćwiczeniu zasadnicze funkcjonalności decydujące o osiągnięciu z sukcesem jego głównych celów.

 

combined endeavor

 

W trakcie omawianego przedsięwzięcia System JAŚMIN, również w wersji BMS, realizował wiele złożonych zadań, funkcji i usług, m.in.:

 

  • dostarczał funkcji Gateway pomiędzy systemami MIP bloku 2 i MIP bloku 3 oraz BFT;

  • pełnił funkcje systemu odniesienia – referencyjnego w testach multilateralnych dotyczących systemów BFT;

  • był głównym systemem wsparcia dowodzenia na poziomie Korpusu w odegranym wielonarodowym scenariuszu operacyjnym ćwiczenia i zapewniał jednocześnie wspólny obraz sytuacji operacyjnej;

  • połączony łączem satelitarnym z jedną z brygad, realizującą zadania w Polsce, umożliwiał bieżącą całodobową wymianę danych operacyjnych, transmisję głosu i obrazu z ucyfrowionym batalionem piechoty zmotoryzowanej wraz z pojazdami KTO Rosomak wyposażonymi w BMS C3IS JAŚMIN. W trakcie całego scenariusza operacyjnego ćwiczenia uczestnicy CE obserwowali realizowane zgodnie z nim działania, zdarzenia i zmiany położenia platform bojowych batalionu (połączonych za pomocą środków radiowych VHF i szerokopasmowych UHF) w czasie zbliżonym do rzeczywistego;

  • dostarczał usługi sieciowe (np. serwery: NTP, DNS, telefonii VoIP, Video itp.) dla rozwiniętej dla całego ćwiczenia sieci teleinformatycznej.

 

W trakcie tegorocznej edycji CE z pełnym sukcesem zastosowano także opracowany przez naszą firmę Information Exchange Gateway (IEG JAŚMIN), który był jedynym tego typu rozwiązaniem zastosowanym podczas tego przedsięwzięcia. Z powodzeniem (podobnie jak w ubiegłych latach) zrealizowano również wszystkie zaplanowane dla Systemu Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN testy bilateralne.

 

 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash