Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

aktualności

tu jesteś: strona główna > aktualności 2008 > 2008.09.22-10.03

Aktualności 2008

 

2008.09.22 - 10.03

 

W dniach 22.09-3.10.2008 r. podczas Warsztatów Łączności i Informatyki pk. ASTER '08 w Żaganiu dokonano praktycznych prób funkcjonalnych elementów mobilnych Systemu JAŚMIN w zakresie współpracy z radiowymi środkami łączności eksploatowanymi w SZ RP.

 

Wśród głównych celów tego przedsięwzięcia była ocena możliwości implementowania i wdrażania nowych technologii na szczeblach taktycznych w kontekście rozwoju zdolności sieciocentrycznych.

 

W warsztatach wykorzystywane były między innymi pojazdy wyposażone lub doposażone w Systemy JAŚMIN w wersji pokładowej (głównie w WAN Access Box i terminale komputerowe z oprogramowaniem C3IS JAŚMIN). Były to: Wozy Dowodzenia HMMV, Wóz Dowodzenia ŻUBR WD oraz demonstrator technologiczny BFT JAŚMIN.

 

W trakcie warsztatów przeprowadzono praktyczne próby funkcjonalne Wozu Dowodzenia ŻUBR WD (który otrzymał nagrodę DEFENDER podczas XVI MSPO w Kielcach). Testowano jego możliwości transmisyjne z wykorzystaniem otoczenia systemowego, wyposażonego w środki radiowe dotychczas eksploatowane w SZ RP (RRC9500, RRC9310 F@astnet, RKS8000 i RF5800), nowo wprowadzane oraz proponowane do zastosowania w WP (HCDR, SpearNet i terminale satelitarne). Przeprowadzone próby i testy ŻUBRA potwierdziły, iż wóz ten, bazując na rozwiązaniach wykonanych w technologii IP, umożliwia jej efektywne wdrażanie bez utraty możliwości współpracy z systemami i sprzętem starszej generacji.

 

W trakcie warsztatów ponownie potwierdzono pełną funkcjonalność systemu dowodzenia C3IS JAŚMIN, który: wymieniał dane operacyjne, przesyłał komunikaty, współpracował z modułem komunikacji pokładowej, a także na bieżąco obrazował sytuacje na polu walki. Wspólny widok pola walki można było obserwować w systemie C3IS JAŚMIN na wszystkich stanowiskach pracy: w wozach dowodzenia (ŻUBR WD, HMMV i BFT JAŚMIN), na stacjonarnych stanowiskach dowodzenia i rozwiniętych w namiotach, a także na terminalach indywidualnych (PDA + radiostacja SpearNet) pojedynczych żołnierzy działających w terenie.


 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash