Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

aktualności

tu jesteś: strona główna > aktualności 2008 > 2008.06.01-20

Aktualności 2008

 

2008.06.01 - 20

 

W dniach 01.06-20.06.2008 w bazie wojskowej Camp Jorstadmoen, Lillehammer w Norwegii odbyła się kolejna edycja ćwiczenia NATO Coalition Warrior Interoperability Demonstration 2008 (CWID 2008), w którym uczestniczyło 18 krajów. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było sprawdzenie interoperacyjności pomiędzy systemami C4I, zapis obserwacji oraz spostrzeżeń z przebiegu testów i dostarczenie ich wojsku oraz przemysłowi, głównie w celu analizy oraz wypracowania najlepszych rozwiązań w przyszłości.

 

CWID

 

W bieżącym roku na CWID Wojsko Polskie wystąpiło z Systemem C3IS JAŚMIN zainstalowanym na urządzeniach WAN Access Box. C3IS JAŚMIN z powodzeniem sprawdził się w testach bilateralnych w zakresie oprogramowań zgodnych z Multilateral Interoperability Programme (MIP DEM \ MEM), Allied Data Publication Number 3 (ADatP-3), NATO Friendly Force Information (NFFI), w realizacji scenariusza Common Operational Picture (MIP DEM, ADatP-3) oraz Blue Force Tracking COP (NFFI i BFT JAŚMIN). System ten dowiódł swoją gotowość do pracy w misjach koalicyjnych i wspólnych działaniach w ramach międzynarodowych operacji wojskowych. Jego modułowa budowa oraz oparcie o program MIP (Multilateral Interoperability Programme) potwierdziły wysoką skalowalność oraz interoperacyjność tego rozwiązania.

 

W dniach 11.06-18.06 ćwiczenie obserwowali przedstawiciele Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON, P6 Sztabu Generalnego WP, Centrum Łączności i Informatyki MON, Centrum Zarządzania Systemami Teleinformatycznymi oraz Centrum Operacji Morskich. Gremium to wysoko oceniło System C3IS JAŚMIN oraz rezultaty osiągnięte w trakcie jego testów.


 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash