Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

aktualności

tu jesteś: strona główna > aktualności 2008 > 2008.04.23-05.14

Aktualności 2008

 

2008.04.23 - 05.14

 

W dniach 23.04–14.05.2008 r. nasi inżynierowie – na wniosek przedstawicieli MON – po raz kolejny udzielili wsparcia technicznego delegacji WP w trakcie Międzynarodowych Warsztatów Interoperacyjności Combined Endeavor w Niemczech. Po raz czwarty z pełnym powodzeniem był tam użyty System JAŚMIN. Na jego bazie rozwinięto sieć podkładową (Core Network), stanowiącą główną platformę komunikacyjną dla przedmiotowego przedsięwzięcia oraz testów systemów będących w dyspozycji delegacji wszystkich państw biorących w nim udział.

 

Combined Endeavor

 

Zbudowana na bazie JAŚMINA sieć została oceniona przez organizatorów ćwiczenia jako najlepsza w kilkunastoletniej historii Combined Endeavor. W dowód wdzięczności za to przekazali oni polskiej delegacji wyrazy uznania i podziękowania.

 

W części ćwiczenia dotyczącej interoperacyjności w zakresie systemów dowodzenia (Common Operational Picture) użyto również oprogramowania C3IS JAŚMIN. Testy w tym przedmiocie wykazały, iż produkt ten – jako jedyne polskie rozwiązanie - zapewnia jednocześnie pełną interoperacyjność i funkcjonalność w dziedzinie standardów ustalonych przez państwa NATO w ramach Multilateral Interoperability Programme oraz wymogów STANAG 5527 (NATO Friendly Force Information), które są niezbędne dla realizacji międzynarodowej współpracy pomiędzy jednostkami wojskowymi różnych państw, wykonującymi wspólne zadania, np. w misjach wojskowych.

 

Ponadto w trakcie powyższego przedsięwzięcia po raz pierwszy z pełnym sukcesem zrealizowano ćwiczenie w zakresie systemów Blue Force Tracking z udziałem naszego rozwiązania BFT JAŚMIN, stanowiącego punkt przekazu danych pomiędzy państwami biorącymi udział w tym ćwiczeniu.


 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash