Aktualności 2009
2009.06.08 - 26
W dniach 08–26.06.2009 r. wspólnie z delegacją WP uczestniczyliśmy w Norwegii w kolejnej edycji ćwiczenia NATO Coalition Warrior Interoperability Demonstration (NATO CWID). W br. (podobnie jak w trakcie NATO CWID 2008) SZ RP wystąpiły z Systemem Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN (produktem naszej spółki), zainstalowanym na urządzeniach Systemu JAŚMIN. Wymieniony SWD systematycznie i z powodzeniem uczestniczył w:
-
scenariuszu COP, gdzie używanymi mechanizmami, za pomocą których realizuje się połączenia pomiędzy systemami i krajami, są m.in.: MIP B2 (C2IEDM), MIP B3 (JC3IEDM), NFFI (IP1, IP2, SIP3, HUB), NVG, JIPS i ADatP-3;
-
testach bilateralnych i multilateralnych, które były realizowane w połączeniach sieciowych między systemami poszczególnych państw. W ten sposób sprawdzane było funkcjonowanie zalecanych – generalnie już wdrożonych do użycia standardów;
-
części eksperymentalnej, gdzie realizowane były m.in. eksperymenty w zakresie MIP Bloku 3 - głównie łączenie i wymiana danych pomiędzy blokami MIP B2 i MIP B3.
SWD C3IS JAŚMIN brał udział w testach interoperacyjności (zarówno w roli nadawcy, jak i odbiorcy danych), które w całości zakończył sukcesem. W tym zakresie odbył niespotykaną w skali tego ćwiczenia łączną liczbę 678 testów, które były realizowane z wykorzystaniem wszystkich standardów wymiany informacji:
|
- 43 testy; - 266 testów; - 18 testów; - 130 testów; - 98 testów; - 23 testy; - 66 testów; - 9 testów; - 9 testów; - 6 testów; - 10 testów. |
System Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN przeszedł wymienione testy łącznie z 39 innymi systemami, należącymi do państw NATO (Czech, Niemiec, Danii, Francji, Włoch, Holandii, Norwegii, Rumunii i USA) oraz Szwecji, biorącymi udział w tegorocznym NATO CWID.
Osiągnięte przez SWD C3IS JAŚMIN wyniki potwierdzają jego pełną interoperacyjność, niezawodność oraz elastyczność budowy, dysponującej modułami i usługami, które w trakcie ćwiczenia umożliwiały niezawodną realizację zadań, głównie w zakresie:
- obsługi, dostarczania i replikacji danych operacyjnych;
- wymiany, transformacji i konwersji danych;
- manipulacji i prezentacji danych;
- dostarczania cech geograficznych.